Wielkopolska Chorągiew Harcerek „Jutrzenka” przygotowała listę inspiracji na wędrówki po Wielkopolsce.  Miejsca warte odwiedzenia uszeregowała według cech swojej obrzędowości. Skąd taki pomysł i gdzie wędrować z AMBICJĄ?

– Patriotyzm, ambicja, kreatywność, zaradność, gospodarność, solidność, dbałość o tradycję i więzi rodzinne – to część naszej obrzędowości. Na swojej harcerskiej drodze staramy się rozwijać te cechy, gdyż chcemy, by po nich nas, czyli Wielkopolanki, można było rozpoznać – tłumaczy phm. Małgorzata Popadiuk, wicekomendantka Wielkopolskiej Chorągwi Harcerek „Jutrzenka”.

W poprzednim wpisie prezentowaliśmy wędrówkę szlakiem wielkopolskiego patriotyzmu.

Dzisiaj czas na ambicję!

AMBICJA:

Portret Hipolita Cegielskiego ok. 1863  [aut. J.N.Seyfried]

• Hipolit Cegielski, Zofia i Jadwiga Szembekówny (Jadwiga po mężu
    Szeptycka)
  • Edmund Taczanowski
  • Marian Langiewicz, Bibianna Moraczewska
  • 1773 r. – ufundowanie Kolegium Trzemeszeńskiego przez Michała
    Kosmowskiego
  • czerwiec 1848 r. – założenie Ligi Polskiej (Cieszkowskiego) – „Stowarzyszenie pod nazwiskiem Ligi Narodowej Polskiej, mającej na celu skupienie w jedno ognisko sił moralnych i materialnych tak w kraju, jak i za granicą, do jawnego, legalnego działania na korzyść narodowości polskiej”
  • 31.08.1880 r. – (w Poznaniu) uruchomienie linii tramwaju konnego pomiędzy dworcem głównym (już w obecnym miejscu) i Starym Rynkiem, która później została przedłużona do Ostrowa Tumskiego
  • Biblioteka Kórnicka
  • Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu
  • Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w gmachu PTPN w Poznaniu, przy ul. Seweryna Mielżyńskiego 27/29

Jak skorzystać z tych podpowiedzi?

Droga druhno drużynowa! Oddajemy do Twojej dyspozycji listę inspiracji uporządkowanych według jutrzenkowych cech. Inspiracjami są osoby, wydarzenia, miejsca związane z wielkopolską walką o niepodległość od upadku I Rzeczypospolitej, aż do pamiętnego roku 1918. Może to pomysł na biwak? A może na gawędę? Może o czymś nie wiedziałaś, a chciałabyś zgłębić tę tajemnicę wraz z drużyną? Realizując program “Skry Niepodległości” poszukuj, badaj, poznawaj – czy to z naszymi inspiracjami, czy dodając swoje. Do dzieła!

Wędrówka, ognisko czy gawęda? Wejdź w zakładkę Inspiracje i szukaj kolejnych podpowiedzi na realizowanie programu „Skry Niepodległości”!