Kolejny niesamowity wyczyn z okazji Święta Flagi! Harcerze ze Świnoujścia pomogli w zawieszeniu na cokole latarni morskiej największej flagi w Polsce! W akcji wzięli udział alpiniści ze specjalistycznym sprzętem, a do uroczystości akompaniowała orkiestra wojskowa ze Świnoujścia.

Największa flaga narodowa waży ponad 80 kilogramów i zajmuje powierzchnię ponad 700 metrów kwadratowych. Była szyta przez ponad tydzień w jednej ze świnoujskich pracowni krawieckich. Wszystko to za sprawą pomysłodawców i organizatorów akcji zawieszenia największej biało-czerwonej w Polsce – czyli Stowarzyszenia Miłośników Latarń i Klubu Watra.

[Autor video: Marcin Wdowiak, źródło: najwiekszaflaga.pl]

W poniedziałek 30 kwietnia flagę-gigant trzeba było przygotować do transportu. W pracowni krawieckiej było zbyt ciasno, dlatego całą operację postanowiono przeprowadzić na sali gimnastycznej SP nr 1 w Świnoujściu. Flaga jest tak ogromna, że musiało ją składać aż 20 osób – pomagali uczniowie i harcerze  z III Szczepu Harcerskiego “Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego.

Flagę udało się przetransportować pod latarnię morską w Świnoujściu, dzięki czemu w środę 2 maja, w Święto Flagi ,można było przystąpić do akcji. Do zawieszenia 80-kilogramowej flagi użyto specjalistycznego zestawu lin. Flagę zawieszali alpiniści, a pomagali im w tym harcerze.

III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego pomaga w zawieszeniu flagi / Źródło: slowianie.com.pl

Punktualnie o godzinie 12 przy dźwiękach hymnu narodowego odgrywanego przez orkiestrę wojskową, ogromna biało-czerwona flaga załopotała na najwyższej latarni na polskim wybrzeżu Bałtyku. Ta będąca jednocześnie najwyższą na świecie latarnią morską wykonaną z cegły mierzy 65 metrów – tyle, co 20-piętrowy wieżowiec!

Załogi wszystkich statków wpływających do portu widziały dumnie łopoczącą biało-czerwoną. Widać ją było także z plaży i nabrzeży portowych oraz miast leżących w sąsiednich Niemczech. Więcej o akcji na stronie najwiekszaflaga.pl.