Drużyna Niepodległej

Sprawdź, co to znaczy być Drużyną Niepodległej!

Drużyna Niepodległej to drużyna gotowa do służby Ojczyźnie i Rodakom.

Istotą zdobywania miana Drużyny Niepodległej jest wyjście harcerek i harcerzy do swojego otoczenia: służba na rzecz lokalnej społeczności oraz odnajdywanie śladów wielkiej historii w swojej małej ojczyźnie.

Zasady

Każda drużyna ZHR może walczyć o miano Drużyny Niepodległej.
Aby je zdobyć, musi spełnić trzy wymagania:

1. Zgłosić się do udziału w programie Niepodległa 1918-2018.

2. Zrealizować program wychowawczy przygotowany przez swoją organizację:
          Skry Niepodległości – program dla zuchenek, harcerek, wędrowniczek i instruktorek opracowany przez Organizację Harcerek ZHR.
          Płomień Niepodległości – program dla zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów opracowany przez Organizację Harcerzy ZHR.

3. Zrealizować zadania specjalne związane z trzema wielkimi świętami Rzeczypospolitej:
          Świętem Roztropności Narodu – 3 maja,
          Świętem Ofiarności Narodu – 15 sierpnia,
          Świętem Zgody oraz umiejętności zjednoczenia wokół najważniejszego – 11 listopada

Znakiem przystąpienia do walki o miano Drużyny Niepodległej jest specjalna naszywka, umieszczona na górze prawego rękawa munduru.

Drużyny walczące o miano

10 Próbna Bydgoska Drużyna Harcerek Gwiazda Polarna