Wędrujemy dalej po Wielkopolsce szlakiem cech wielkich Polaków! Jak możemy nauczyć się od nich gospodarności? Wielkopolska Chorągiew Harcerek „Jutrzenka” przygotowała oryginalną listę inspiracji.

– Patriotyzm, ambicja, kreatywność, zaradność, gospodarność, solidność, dbałość o tradycję i więzi rodzinne – to część naszej obrzędowości. Na swojej harcerskiej drodze staramy się rozwijać te cechy, gdyż chcemy, by po nich nas, czyli Wielkopolanki, można było rozpoznać – tłumaczy phm. Małgorzata Popadiuk, wicekomendantka Wielkopolskiej Chorągwi Harcerek „Jutrzenka”. Wędrowaliśmy już po Wielkopolsce szlakiem pracowitości, ambicji, kreatywności i zaradności. A jak przejawiała się gospodarność Wielkopolan?

GOSPODARNOŚĆ:

Seweryn Mielżyński

• Seweryn Mielżyński (muzeum)
  • Bł. Edmund Bojanowski, Bł. Maria Karłowska
  • Maksymilian Jackowski
  • Centralizacja Poznańska
  • Kółka rolnicze
  • 3-5 grudnia 1918 r. Sejm Dzielnicowy
  • Kołaczkowo – dworek Władysława Reymonta
  • Russów – dworek Marii Dąbrowskiej
  • Lisków (spółdzielczość)

Władysław Reymont

Jak skorzystać z tych podpowiedzi?

Droga druhno drużynowa! Oddajemy do Twojej dyspozycji listę inspiracji uporządkowanych według jutrzenkowych cech. Inspiracjami są osoby, wydarzenia, miejsca związane z wielkopolską walką o niepodległość od upadku I Rzeczypospolitej, aż do pamiętnego roku 1918. Może to pomysł na biwak? A może na gawędę? Może o czymś nie wiedziałaś, a chciałabyś zgłębić tę tajemnicę wraz z drużyną? Realizując program “Skry Niepodległości” poszukuj, badaj, poznawaj – czy to z naszymi inspiracjami, czy dodając swoje. Do dzieła!

Wędrówka, ognisko czy gawęda? Wejdź w zakładkę Inspiracje i szukaj kolejnych podpowiedzi na realizowanie programu „Skry Niepodległości”!

Portret Władysława Reymonta, źródło: Mały słownik pisarzy polskich. Cz. 1 / [aut. Maria Grabowska et al.]. Warszawa 1979 „Wiedza Powszechna”, ISBN 8321400124.