Rok Niepodległej, ognisko z drużyną i gawęda… tylko o czym tu opowiedzieć? W poniższym wpisie znajdziecie konkretną pomoc w tym palącym problemie. Przedstawiamy pierwszy scenariusz ogniska nawiązującego do tematów niepodległościowych.

„W starciu na bagnety naprzeciw rosyjskiego chłopa stanęli kilkunastoletni
chłopcy. Były momenty, że przesunięcia walczących były niespodziewane. Potrzebna
była łączność. Do oddziałów biegli harcerze-łącznicy. Wykonywali rozkaz i ginęli.

Zadanie nie jest zbyt łatwe, trzeba bowiem przebyć znaczną przestrzeń, w ogniu
własnej i bolszewickiej artylerii i wrócić tą samą droga do kompanii. Zgłosił się jeden z
pierwszych, harc. kpr. Bobiatyński Wojciech. Przejasny to typ młodzieńca. Cichy,
cierpliwy, pełen poświęcenia i ognia młodzieńczego, zdumiewał mnie zawsze swoim
hartem i wytrzymałością na wszelkie trudy. Odesłany, wskutek niebezpiecznej rany,
do szpitala w Warszawie, nie wysiedział w nim długo. Znudzony ustawicznymi
prośbami, wysyła go lekarz mimo ogólnego wycieńczenia na front. Wraca z powrotem
do kompanii. Taka jasność bije mu z oczu, z takim zadowoleniem mówi o tem, że znów
może pełnić służbę w szeregach, że trudno mu robić wymówki za nieszanowanie
zdrowia. Może miał przeczucie bliskiego zgonu, bo dziwny był wyraz jego oczu.
Spytany o przyczynę, zwiesił smutno głowę, ale na wspomnienie o tym, że może
wielkie oddać usługi, oczy mu się zaiskrzyły…”

To fragment szkicu gawędy do opowiedzenia podczas ogniska poświęconego harcerskim ochotnikom, gotowym do bezinteresownego poświęcenia dla ojczyzny. Całość scenariusza wraz propozycjami pieśni i tekstów znajdziesz w powyższym linku.

Szukasz weny do pracy z drużyną w Roku Niepodległej? Wejdź w zakładkę Inspiracje i znajdź swój pomysł na zajęcia!

Scenariusz ogniska opracował W. Hausner.