Zakończył się konkurs Instytutu Pamięci Narodowej „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”. Wczoraj w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której nagrodzono laureatów konkursu.

Celem konkursu „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej” było zachęcenie młodych ludzi do odkrywania historii tysięcy Polaków, którzy zasłużyli się w walce o suwerenną Rzeczpospolitą i zostali odznaczeni przed 1939 rokiem Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Partnerem konkursu był Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, a Prezydent RP Andrzej Duda objął nad nim patronat honorowy.

Plakaty i flimy o bohaterach

Konkurs adresowany był do ludzi młodych: uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół polonijnych oraz członków organizacji młodzieżowych, a także rodziców z dziećmi. Zadaniem uczestników było zebranie informacji o wybranym bohaterze, zaprezentowanie ich w formie plakatu lub filmu edukacyjnego oraz upowszechnienie wyników swej pracy poprzez przedstawienie bohatera społeczności lokalnej lub szkolnej. Ideę konkursu i jego zasady przybliżaliśmy tutaj.

Laureaci nagrodzeni

Na konkurs nadesłano w sumie 98 vlogów, 169 filmów i 25 plakatów edukacyjnych.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 15 listopada w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, zaprezentowano najlepsze prace konkursu. Wyniki konkursu wraz listą laureatów dostępne są na oficjalnej stronie konkursu www.niezwyciezeni1918-2018.pl .

Miło nam dodać, iż w gronie jurorów znalazła się nasza przedstawicielka  – hm. Małgorzata Siergiej – Członek Naczelnictwa ZHR. W uroczystej gali wzięli również udział Sekretarz Generalny ZHR – hm. Wiesław Turzański oraz Przewodniczący ZHR – prof. hm. Grzegorz Nowik. Warto w tym miejscu wspomnieć, że hm. Nowik był konsultantem historycznym entuzjastycznie przyjętego filmu „Niepodległa”.

Serdeczne gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom!

Jesteśmy dumni, że Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej mógł mieć wkład w tak piękną ideę. Warto jeszcze dodać, że już niedługo rozpocznie się rejestracja do II edycji konkursu: „Niezwyciężeni 1918-2018. Ofiary totalitaryzmów”, a więc warto śledzić oficjalną stronę konkursu!