Wielkopolska Chorągiew Harcerek „Jutrzenka” przygotowała listę inspiracji na wędrówki po Wielkopolsce.  Miejsca warte odwiedzenia uszeregowała według cech swojej obrzędowości. Tym razem wędrujemy szlakiem kreatywności!

– Patriotyzm, ambicja, kreatywność, zaradność, gospodarność, solidność, dbałość o tradycję i więzi rodzinne – to część naszej obrzędowości. Na swojej harcerskiej drodze staramy się rozwijać te cechy, gdyż chcemy, by po nich nas, czyli Wielkopolanki, można było rozpoznać – tłumaczy phm. Małgorzata Popadiuk, wicekomendantka Wielkopolskiej Chorągwi Harcerek „Jutrzenka”. Wędrowaliśmy już po Wielkopolsce szlakiem pracowitości i ambicji. Dzisiaj czas na kreatywność!

KREATYWNOŚĆ:

Jan Kanty Działyński

• Jan Kanty Działyński,
  • Jędrzej Śniadecki,
  • Stefan Garczyński, Emilia Szczaniecka,
  • 1835 r. – założenie Kasyna Gostyńskiego,
  • 1863 r. – bitwa pod Pyzdrami (wykorzystanie ukształtowania terenu podczas bitwy),
  • 1850 r. – powstanie (przy udziale bł. Edmunda Bojanowskiego) w Podrzeczu k. Gostynia pierwszej wiejskiej ochronki dla dzieci, dla których ułożył też program wychowania,
  • kościół parafialny w Gorzycach Wielkich – rzeźby Pawła Brylińskiego: Chrystus Salvator Mundi, Chrystus Frasobliwy i św. Józef z Dzieciątkiem,
  • Arkadia i działalność Wojciecha Bogusławskiego,
  • Turek – ośrodek przemysłu włókienniczego.

Wojciech Bogusławski

Jak skorzystać z tych podpowiedzi?

Droga druhno drużynowa! Oddajemy do Twojej dyspozycji listę inspiracji uporządkowanych według jutrzenkowych cech. Inspiracjami są osoby, wydarzenia, miejsca związane z wielkopolską walką o niepodległość od upadku I Rzeczypospolitej, aż do pamiętnego roku 1918. Może to pomysł na biwak? A może na gawędę? Może o czymś nie wiedziałaś, a chciałabyś zgłębić tę tajemnicę wraz z drużyną? Realizując program “Skry Niepodległości” poszukuj, badaj, poznawaj – czy to z naszymi inspiracjami, czy dodając swoje. Do dzieła!

Wędrówka, ognisko czy gawęda? Wejdź w zakładkę Inspiracje i szukaj kolejnych podpowiedzi na realizowanie programu „Skry Niepodległości”!