Witkacy, Kazimierz Przerwa-Tetmajer i Jan Długosz. Co łączy tych trzech dżentelmenów? Literatura? Dziś proponujemy, by zatrzymać się na dłuższą chwilę w pewnym wyjątkowym miejscu w Zakopanem.

Witkacego, Kazimierza Przerwę-Tetmajera i Jana Długosza połączyła miłość do literatury. Witkacy tworzył powieści i dramaty, poezję Przerwy-Tetmajera znamy z podręczników szkolnych, a Jan Długosz – choć nie chodzi tu o średniowiecznego kronikarza, tylko o taternika i alpinistę o tym samym nazwisku – był także poetą. Wszystkich trzech połączyła miłość do literatury, ale także miłość do Tatr i Zakopanego. Połączyła na zawsze, bo tutaj też znalazło się miejsce ich wiecznego spoczynku.

Na Pęksowym Brzysku w Zakopanem, 3 sierpnia 1953 r. pochowano także Honornego Gazdę, który w roku 1916 we wstępie do swoich bajek pisał, że chce „ratować polskie dusze” przebywających na obczyźnie tysięcy dzieci, które nie mają dostępu do polskich książek. Kornel Makuszyński, bo o nim mowa, to nie tylko autor „Koziołka Matołka”. Warto lepiej poznać jego twórczość. Może podczas swojej wędrówki wybierzecie się nie tylko do Zakopanego, lecz także do Pacanowa?

To świetny sposób, aby zrealizować jeden z punktów sprawności dla instruktorek „Skry Niepodległości”:
– Odbędzie wędrówkę (turystyczną, artystyczną, intelektualną itp.), podczas, której pogłębi swoją wiedzę na temat walki o odzyskanie Niepodległości. Efekty tej wędrówki wykorzysta w swojej pracy wychowawczej.

Sprawdź inne pomysły na letnie Wędrówki po Niepodległej! Wejdź w zakładkę Inspiracje i wybierz swoją trasę!

Ilustracją do tekstu jest karykatura Kornela Makuszyńskiego autorstwa Kazimierza Sichulskiego (1911).