Właśnie mijają 74 lata od wybicia godziny „W”, czyli początku Powstania Warszawskiego. Jak co roku, harcerze ZHR wzięli udział w rocznicowych obchodach w całej Polsce.

12 LDW „Sprzysiężenie” wraz z 105-letnim Powstańcem Warszawskim Kazimierzem Klimczakiem ps. Szron.

ZHR w Bydgoszczy pamięta!

1 MDH „Szturm” podczas obchodów w Mińsku Mazowieckim.

Samodzielny Bałtowski Zastęp Harcerek „Źróďło” w Akcji „W”.

8 Siedlecka Drużyna Harcerek „Ventus” im. hm. RP Jadwigi Falkowskiej „Jagii”. Choć druhny nie są z Warszawy, rano wsiadły do pociągu, by wziąć udział w obchodach 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Druhny udały się na marsz oraz na koncert (nie) zakazanych piosenek.: „Jesteśmy dumne z Polaków, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego i chcemy im podziękować, że dzięki nim żyjemy w wolnym kraju!”

26. Wileński Szczep Harcerski im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich 1 sierpnia pełnił służbę (sprzątanie terenu) w Zułowie – miejscu narodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. W godzinę „W” podczas uroczystego apelu wciągnięto na maszt polską flagę, a potem odśpiewano hymn Polski i harcerski.

Wędrownicy ze Szczepu 16 WDHiGZ w miejscu barykady na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i Kruczej oraz na Wilanowie, podczas uruchamiania syreny na godz. W.

Szczep 1 Pionkowskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Czarna Jedynka” podczas Godziny „W”. Pionki to zaplecze, w którym w czasie II wojny światowej, także na potrzeby Powstania Warszawskiego, produkowano elementy broni i „szabrowano proch” w Państwowej Wytwórni Prochu. 8 sierpnia 1944 r. Niemcy na terenie wytwórni rozstrzelali 8 żołnierzy AK z siatki konspiracyjnej, która wynosiła broń dla Powstańców. A po Powstaniu wielu mieszkańców Warszawy znalazło tu i w okolicy schronienie.

„Pałacyk Michla, Żytnia, Wola…” – to jedna z najbardziej znanych piosenek powstańczych. Inne pieśni patriotyczne znajdziesz w wydanym z okazji 100-lecia Niepodległości Śpiewniku Pieśni Niepodległej. Pobierz i korzystaj z niego podczas niepodległościowych gawęd i ognisk!