Wyruszamy w kolejną wędrówkę szlakiem Niepodległej. Tym razem będziemy odkrywać ślady historii w województwie pomorskim! Natrafimy tam na ślady m.in. Stefana Wincentego Frelichowskiego – patrona wszystkich polskich harcerzy!

W zakładce Inspiracje pojawiają się opisy szlaków niepodległościowych w różnych częściach Polski. Wędrowaliśmy już po województwach warmińsko-mazurskim i lubelskim, teraz przyszedł czas na województwo pomorskie. Tradycyjnie podzieliliśmy szlak na kolejne okresy historyczne, a na dole wpisu umieściliśmy link do pliku PDF z wygodną tabelką.

Wojna w obronie Konstytucji 3 maja

Józef Wybicki

• Będomin – Miejsce urodzenia Józefa Wybickiego, posła na Sejm Czteroletni, który uchwalił Konstytucję 3 Maja oraz autora polskiego hymnu narodowego.

Powstanie kościuszkowskie

• Bydgoszcz – Oswobodzenie Bydgoszczy od Prusaków.

Epoka napoleońska i Księstwo warszawskie

gen. Jan Henryk Dąbrowski

• Bydgoszcz, Grudziądz, Tczew, Gdańsk – Podczas kampanii pomorskiej Wojska Polskiego w 1807 roku, grupa gen. Jana Henryka Dąbrowskiego porusza się w obrębie Bydgoszczy, Grudziądza, Tczewa i Gdańsk (kapituluje w maju 1807 r.)
  • Koronowo, Świecie – Podczas kampanii pomorskiej Wojska Polskiego w 1807 roku, grupa płk. Amilkara Kosińskiego stacjonowała w obrębie Koronowa i Świecia.
  • Piła, Wałcz, Wieleń, Szczecinek – Podczas kampanii pomorskiej Wojska Polskiego w 1807 roku,  grupa płk. Garczyńskiego prowadziła działania w obrębie Piły, Wałcza, Wielenia i Szczecinka.
  • Słupsk – Podczas kampanii pomorskiej Wojska Polskiego w 1807 roku,  grupa płk Sokolnickiego stacjonowała pod Słupskiem.
  • Gdańsk – W Gdańsku stacjonuje „Dywizja Gdańska” Księstwa Warszawskiego, która w 1813 r. broni miasta przed Prusakami i Rosjanami.

Powstanie ogólnopolskie 1846

• Starogard Gdański – W 1846 r. Florian Ceynowa ze Sławoszyna k. Krokowej, absolwent Katolickiego Gimnazjum w Chojnicach, uczestnik konspiracji Filomatów Pomorskich, przygotowuje oddział do zdobycia Starogardu Gdańskiego w ramach planowanego trójzaborowego powstania.

Odrodzenie Rzeczypospolitej 1918-1922

Stefan Wincenty Frelichowski

• Chojnice – Na przełomie XIX i XX wieku, w Katolickim Gimnazjum oraz innych pruskich szkołach, działała tajna polska organizacja młodzieżowa, nawiązująca nazwą do Filomatów Wileńskich.
  • Krajna, Kociewie – Od 17 stycznia do 10 lutego 1920 r. Wojsko Polskie wkraczało na Pomorze i Kaszuby i przyłączało je do Rzeczypospolitej.
  • Chełmno  W muzeum miejskim w ratuszu można oglądać bardzo interesującą ekspozycję ukazującą przyłączanie Kaszub i Pomorza do Rzeczypospolitej.
  • Chełmża – 22 I 1920 r., w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego mały Wincenty Frelichowski wita Wojsko Polskie wkraczające do Chełmży.

Pomorskie Inspiracje – Wędrówki po Niepodległej #13 – Kliknij i pobierz powyższy wpis w formie wygodnej tabelki!

Jedziesz na obóz w inną część Polski? Wejdź w zakładkę Inspiracje, gdzie codziennie pojawiają się nowe pomysły na niepodległościowe szlaki i wybierz swoją trasę!