Ciemna, jesienna noc z 29 na 30 listopada 1830 roku. Podporucznik Piotr Wysocki wchodzi do Szkoły Podchorążych Piechoty w Łazienkach Królewskich w Warszawie i przerywając zajęcia z taktyki, podrywa podchorążych do walki o niepodległość ojczyzny.

Powstanie listopadowe to kilkadziesiąt bitew, nie tylko w okolicach samej Warszawy. Gdzie jeszcze można natrafić na ślady Żołnierzy Niepodległości z czasów Powstania listopadowego?

Zapraszamy na kolejną Wędrówkę po Niepodległej!

• Puszcza Niepołomicka, leśniczówka Sitowiec – miejsce obozu korpusu gen. Karola Różyckiego po przeprawie przez Wisłę.
  • Czerna k/Krzeszowic – cmentarz przy kościele klasztoru oo. karmelitów, nagrobek gen. Aleksandra Błędowskiego, oficera powstania listopadowego.
  • Krzeszowice – grobowiec gen. Józefa Chłopickiego, wodza w powstaniu listopadowym.
  • Tarnów – Mauzoleum gen. Józefa Bema, dowódcy w powstaniu listopadowym i powstaniu węgierskim.
  • Nowy Sącz – cmentarz komunalny, pomnik powstańców 1830 i 1863.
  • Kraków – kościół oo. dominikanów, Plac Dominikański, pomnik wodza naczelnego powstania listopadowego gen. Jana Skrzyneckiego obok ołtarza w kaplicy Ligenzów.

Szukasz pomysłów na obozowe wędrówki i zwiady? Wejdź w zakładkę Inspiracje i sprawdź propozycje kolejnych niepodległościowych szlaków!