Duhny i Druhowie! Wakacje nieubłaganie dobiegają końca! Komu udało się już zrealizować zadanie #2 na miano Drużyny Niepodległej? Pochwalcie się na Facebooku, dodając hasztag #DruzynaNiepodleglej lub wysyłając maila na niepodlegla@zhr.pl!

Raz jeszcze serdecznie dziękujemy drukarni Spręcograf za wydruk 4800 pocztówek, które trafiły do drużyn walczących o miano Drużyny Niepodległej i które prezentujemy w poniższym wpisie.

Każda z drużyn walczących o miano Drużyny Niepodległej dostała komplet 12 pocztówek przedstawiających zdjęcia sprzed ponad 100 lat. Zadanie z okazji święta 15 sierpnia polega na rozesłaniu pocztówek do osób lub instytucji, które zdaniem drużyn przyczyniają się do dbania o pamięć o Współtwórcach Niepodległości, czyli o ludziach, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości poza polami bitew.

Druga część zadania polega na wybraniu przez drużynę jednego zdjęcia z rodzinnych albumów związanego z okresem walk o niepodległość. Nie musi to być czyn zbrojny. Nauka, kultura czy rodzina także były miejscem walki o wolną Polskę na przestrzeni 123 lat. Zadaniem drużyn jest opisanie w ciekawej formie historii wybranego zdjęcia – kiedy powstało, w jakich okolicznościach, kto się na nim znajduje, jakiego wydarzenia dotyczy, jakie były losy osób na nim się znajdujących. Treść całego Zadania #2 znajdziecie tutaj.

Wykonywanie zadań na miano Drużyny Niepodległej to nie jedyny sposób na pracę z drużyną w Roku Niepodległej! Wejdź w zakładkę Inspiracje i sprawdź pomysły na wędrówki, niepodległościowe ogniska i gawędy!

Fotografie pochodzą ze zbiorów rodzinnych Justyny Krzak [JK], Hanny Turkowskiej [HT], Anny Kuleszy [AK], Dominiki Banasiewicz [DB].