Dziś o świcie wyruszyła „Sztafeta Niepodległości”! Jej celem jest przemierzenie całej naszej Ojczyzny od Tatr do Bałtyku. Pierwsi załopotali sztandarem Niepodległej na szycie Rysów śmiałkowie z Taternickiego Klubu Harcerzy!

Trasa „Sztafety Niepodległości” rozpoczęła się na najwyższym szczycie polskich Tatr, a biegnie przez Zakopane, Wadowice, Kraków, Sandomierz, Jedlnię-Letnisko, Warszawę, Toruń i dalej nad morze. U kresu wędrówki chcemy zanurzyć biało-czerwoną powiewającą dumnie na szczycie Rysów, w słonej wodzie Bałtyku.

Całość trasy podzieliliśmy na pięć etapów: wspinaczkowy, kolarski, biegowy, pieszy i żeglarski.

Dzięki temu, każdy ma szansę świętować tak, jak chce!

Pierwszy etap rozpoczął się dzięki wielkiemu zaangażowaniu Taternickiego Klubu Harcerzy, który dzięki swojemu doświadczeniu i świetnej organizacji, stanął na wysokości (nomen omen!) zadania i w bardzo widowiskowy sposób wyeeksponował flagę przy wschodzie słońca na najwyższym szczycie Polski.

Klubowicze zadbali o cały odcinek tatrzańskiej trasy, która jest bardzo trudna i wymagająca – biegnie przez Rysy i Orlą Perć!

Ważnym wymiarem Sztafety Niepodległości jest podkreślenie motywu walki, przypomnienie, że niepodległość nie przychodzi bez trudów. Każdy z etapów jest na swój sposób etapem wyczynowym.

Etap kolarski to dwa dni po 180 kilometrów po wymagającym górzystym i pagórkowatym terenie. Wreszcie przychodzi kolej na etap biegowy o symbolicznej długości 123 kilometrów, którą biegacze przebędą na przełomie dwóch dni. Następny etap to wędrówka piesza, inspirowana tradycyjną harcerską sprawnością „Dromader” czyli 100 kilometrów w 24 godziny. Po wyczerpującym marszu przjdzie kolej na żeglarzy, którzy przez blisko 2 tygodnie pokonywać będą niełatwą rzekę, jaką jest Wisła, by lawirując między licznymi mieliznami dotrzeć do Gdańska i tam oficjalnie zakończyć Sztafetę.

Poprzez Sztafetę Niepodległości chcemy ukazać piękno Niepodległej w najczystszej, aczkolwiek coraz rzadziej docenianej postaci – na łonie natury. Pragniemy uwiecznić „biało-czerwoną” w najpiękniejszych możliwych okolicznościach przyrody – w pięknych Tatrach, pośród złocistych zbóż, o wschodzie słońca nad Wisłą, czy o zachodzie nad Bałtykiem.

100 uczestników!

Ponad 1100 kilometrów napędzanych siłą własnych mięśni i polskiego wiatru!

Tysiące zdjęć i fotorelacji!

37 milionów Polaków żyjących w Wolnej i Niepodległej!

Bądźcie z nami!

Wszelkie informacje można znaleźć na Facebooku: facebook.com/sztafetaniepodleglosci/

*Projekt współfinansowany w ramach promocji gminy Jedlnia – Letnisko

Dawid Alberski – Koordynator Projektu Sztafeta Niepodległości