W naszych niepodległościowych wędrówkach, dotarliśmy na północno-zachodnie krańce Rzeczypospolitej. W województwie zachodniopomorskim odnajdziemy ślady zarówno epoki napoleońskiej, jak i powstania listopadowego oraz odradzania się Niepodległej po 1918 roku.

W zakładce Inspiracje publikujemy opisy szlaków niepodległościowych w każdym z województw. Wędrowaliśmy już przez:

Dziś wędrujemy po województwie zachodniopomorskim. Tradycyjnie podzieliliśmy szlak na kolejne okresy historyczne, a na dole wpisu umieściliśmy link do pliku PDF z wygodną tabelką.

Epoka Napoleońska i Księstwo Warszawskie

• Piła – Wałcz – Wieleń – Szczecinek – kampania pomorska Wojska Polskiego w 1807 roku: grupa płk. Garczyńskiego działa w rejonie: Piła – Wałcz – Wieleń – Szczecinek.
  • Szczecin – Stargard – Szczecinek – Chojnice – trasa przemarszu Legii Północnej z Niemiec do Gdańska w latach 1806–1808, przeformowanych w 5. i 6. Pułk Piechoty.
  • Słupsk – kampania pomorska Wojska Polskiego w 1807 roku, grupa płk. Sokolnickiego działa w rejonie Słupska.

Powstanie listopadowe

• Brodnica – 5 października 1831 r. granicę pruską pod Brodnicą przekracza Armia Polska, a wraz z nią członkowie Sejmu i Rządu, aby nie kapitulować przed carem. Rozbrojeni, wędrują przez Pomorze Zachodnie oraz Niemcy na emigrację we Francji.

Odrodzenie Rzeczypospolitej 1918-1922

• Gryfice – muzeum Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Takie koleje były powszechnym środkiem transportu na obszarze II RP.
  • Rzeka Noteć – najdalszy północny zasięg Powstania Wielkopolskiego sięgał linii rzeki Noteć.

Zachodniopomorskie Inspiracje – Wędrówki po Niepodległej #32 – Kliknij i pobierz powyższy wpis w formie wygodnej tabelki!

Szukasz pomysłu na obozowe zwiady? Wejdź w zakładkę Inspiracje, gdzie znajdziesz pomysły nie tylko na wędrówki niepodległościowym szlakiem, ale także scenariusze ognisk i szkice gawęd!