Zaradność – czego możemy się nauczyć od Wielkopolan?. Wielkopolska Chorągiew Harcerek „Jutrzenka” przygotowała oryginalną listę inspiracji na wędrówki po Wielkopolsce.

– Patriotyzm, ambicja, kreatywność, zaradność, gospodarność, solidność, dbałość o tradycję i więzi rodzinne – to część naszej obrzędowości. Na swojej harcerskiej drodze staramy się rozwijać te cechy, gdyż chcemy, by po nich nas, czyli Wielkopolanki, można było rozpoznać – tłumaczy phm. Małgorzata Popadiuk, wicekomendantka Wielkopolskiej Chorągwi Harcerek „Jutrzenka”. Wędrowaliśmy już po Wielkopolsce szlakiem pracowitości, ambicji i kreatywności. Dzisiaj przyglądamy się zaradności!

ZARADNOŚĆ:

Karol Libelt

• Karol Libelt,
  • Ks. Jan Koźmian, ks. Augustyn Szamarzewski, ks. Piotr Wawrzyniak, ks. Wacław Bliziński,
  • Edward Raczyński, Konstancja Potocka z Raczyńskich,
  • Założenie Towarzystwa Pomocy Naukowej oraz Towarzystwa Przyjaciół Nauk Poznańskich,
  • Działalność Koła Polskiego w Parlamencie w Berlinie,
  • Ugoda w Jarosławcu,
  • Pałuki – zwłaszcza Czeszewo – miejsce pochówku Karola Libelta i Pantaleona Szumana,
  • Kórnik i działalność Tytusa Działyńskiego (biblioteka, Arboretum Kórnickie…),
  • Ziemia Kaliska – śladami powieści Marii Dąbrowskiej pt. „Noce i dnie”.

Edward Raczyński

Jak skorzystać z tych podpowiedzi?

Droga druhno drużynowa! Oddajemy do Twojej dyspozycji listę inspiracji uporządkowanych według jutrzenkowych cech. Inspiracjami są osoby, wydarzenia, miejsca związane z wielkopolską walką o niepodległość od upadku I Rzeczypospolitej, aż do pamiętnego roku 1918. Może to pomysł na biwak? A może na gawędę? Może o czymś nie wiedziałaś, a chciałabyś zgłębić tę tajemnicę wraz z drużyną? Realizując program “Skry Niepodległości” poszukuj, badaj, poznawaj – czy to z naszymi inspiracjami, czy dodając swoje. Do dzieła!

Wędrówka, ognisko czy gawęda? Wejdź w zakładkę Inspiracje i szukaj kolejnych podpowiedzi na realizowanie programu „Skry Niepodległości”!

Portret Karola Libelta – źródło: http://zbc.uz.zgora.pl/dlibra/docmetadata?id=9452&from=publication&, Portret Edwarda Raczyńskiego – źródło: http://www.mnp.art.pl/fileadmin/pliki/MNP/GMiR/galeria_sztuki_obcej/zbiory_gso/FR_613__Henning_portret_Edwarda_Raczynskiego.jpg