W miniony weekend odbył się XII Zlot Niepodległości w Zielonce, organizowany przez 58. Zielonkowski Szczep „Rosa Venti”. 3 dni, 15 drużyn, 42 zastępy i prawie 300 uczestników!

Na XII Zlot Niepodległości zjechała się rekordowa liczba 277 uczestników i to aż z 3 krajów! Wśród polskich drużyn znalazły się bowiem także zaprzyjaźnione drużyny z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Zlot rozpoczął się kominkiem na 100 świec. Potem odbył się wielki Niepodległościowy Bal (na sto par!), w trakcie którego można było zdobyć nagrodę jury oraz nagrodę publiczności za najlepszy strój z epoki.  Pomocą w przygotowaniu odpowiedniego stroju były przygotowane przez organizatorów przewodniki:

Nagrodę publiczności można było zdobyć dzięki lajkom zebranym pod zdjęciem na Facebooku.

W sobotę wszyscy uczestnicy przystąpili do gry terenowej, która przybrała formułę rywalizacji zastępów. Fabuła gry odnosiła się oczywiście do walki o Niepodległość Polski. Zadania dotyczyły jednak różnych okresów sprzed 1918 roku – były ćwiczenia fizyczne przygotowujące do powstań narodowych, jak i malowanie transparentów na powitanie Ignacego Jana Paderewskiego oraz przygotowywanie treści uroczystego przemówienia do polityków państw zachodnich, w którym trzeba było przekonać ich o konieczności utworzenia państwa polskiego.

Powitanie Ignacego Jana Paderewskiego

Podczas sobotniego popołudnia wszyscy uczestnicy mogli zdobyć nowe umiejętności podczas różnorodnych warsztatów. Można było nauczyć się trudnej sztuki charakteryzacji oraz tańca. Nie zabrakło zajęć z samoobrony, rękodzieła i pierwszej pomocy.

Szukasz pomysłów na pracę z drużyną w Roku Niepodległej? Wejdź w zakładkę Inspiracje i sprawdź pomysły na wędrówki, niepodległościowe ogniska i gawędy!