Pani Adriana Kruszewska, polonistka ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w niewielkich Serbach k. Głogowa, miała wyjątkowy pomysł na podsumowanie omawiania ze swoimi uczniami lektury „Kamienie na szaniec” oraz upamiętnienie Akcji pod Arsenałem.

Pani Adriana przesłała nam relację z tego wydarzenia, za które bardzo dziękujemy!

26 marca 2018 uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz ze swoimi wychowawczyniami ( Adrianą
Kruszewską oraz Arletą Nowak) w formie happeningu uczcili 75. rocznicę Akcji pod Arsenałem, oddając
tym samym honor i pamięć bohaterom akcji, czyli Rudemu, Alkowi i Zośce, głównym i autentycznym
postaciom lektury „Kamienie na szaniec”. Nasza akcja wpisała się również w obchody 100. Rocznicy
Odzyskania Niepodległości i zainaugurowała to narodowe święto.

W ramach akcji uczniowie założyli wcześniej przygotowane biało – czerwone opaski i wypisali na nich imię lub pseudonim wybranego bohatera. Tak ubrani, przypominali powstańców warszawskich, tych przed laty… Następnie uczniowie przeszli wzdłuż głównych ulic Serbów. Na przodzie kolumny chłopcy nieśli plakat informujący o celu akcji oraz o zapewnieniu, że wciąż pamiętamy o bohaterskim czynie młodych harcerzy.

Akcja spotkała się z zainteresowaniem kierowców, przejeżdżających głównymi ulicami Serbów, którzy zwalniali, żeby przyjrzeć się nam bliżej i współuczestniczyć w naszym przedsięwzięciu.

Akcja pod Arsenałem – akcja zbrojna Grup Szturmowych Szarych Szeregów o kryptonimie „Meksyk II” przeprowadzona 26 marca 1943 w Warszawie w pobliżu Arsenału u zbiegu ulic: BielańskiejDługiej i Nalewek. Jeszcze tego samego dnia, w którym aresztowano Rudego, czyli 23 marca, Zośka opracował plan i skompletował grupę gotową do przeprowadzenia ataku na więźniarkę przewożącą Bytnara późnym popołudniem po przesłuchaniu z al. Szucha na Pawiak. W jej wyniku uwolniono podharcmistrza Jana Bytnara – Rudego oraz 20 innych więźniów przewożonych po przesłuchaniach z siedziby Gestapo w alei J. Ch. Szucha 25 do więzienia Pawiak przy ul. Dzielnej 24/26. Operacją dowodził Stanisław Broniewski „Orsza”.

Mam nadzieję, że obchody tej rocznicy będą co roku upamiętniali nasi uczniowie właśnie w ten sposób. Dla uczniów była to żywa lekcja historii w terenie, dla mnie jako polonisty ciekawe podsumowanie lektury, a dla koleżanki i dla mnie jako wychowawczyń niezapomniane zajęcia o najważniejszych wartościach w życiu każdego człowieka„.

Adriana Kruszewska, polonistka w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serbach

A czy Twoja szkoła zgłosiła się już konkursu Szkoła Niepodległej? Nie czekaj dłużej – kliknij tutaj, wypełnij krótki formularz i wyrusz w niezwykłą przygodę ze swoimi uczniami!