Parada Niepodległości, Piknik Patriotyczny i Ogień Niepodległości – to tylko niektóre z wielu wydarzeń, w których uczestniczył Okręg Łódzki ZHR.

Świętowanie wielkiego jubileuszu rozpoczęło się mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej. Po niej władze, instytucje, szkoły i organizacje złożyły pod Grobem Nieznanego Żołnierza wieńce.

Następnie wyruszyła Parada Niepodległości, która swój koniec miała w Manufakturze, gdzie rozpoczął się Piknik Patriotyczny. Zgromadzone na rynku tłumy powitała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz Marszałek Piłsudski.

Piknik Patriotyczny obfitował w pokazy, rekonstrukcje i wystawy. Nie zabrakło możliwości podziwiania czołgu i innych pojazdów wojskowych oraz broni z różnych okresów historycznych. Walczyć z listopadowym chłodem pomagała tradycyjna, rozgrzewająca grochówka.

Jednymi z głównych punktów programu były przygotowane przez łódzkich harcerzy Śpiewanki Łódzkie – w tym roku odbyły się już VI ich edycja! W tym roku cieszyły się też szczególnym zainteresowaniem mieszkańców Łodzi – przygotowanych 1000 śpiewników nie wystarczyło dla wszystkich. Starsi, młodsi – wszyscy bardzo chętnie śpiewali piosenki z przygotowanego godzinnego repertuaru.

Po Śpiewankach nastąpiła najbardziej spektakularna część programu obchodów: Ogień Niepodległości, czyli wielkie ognisko rozpalone przez komendantów chorągwi na rynku Manufaktury. Rozpoczęło się one obrzędową pieśnią, następnie została zaprezentowana emocjonująca pantomima, ukazująca dzieje Polski od czasów zaborów, aż po Solidarność. Rocznicowe obchody zakończył zapierający dech w piersiach pokaz sztucznych ogni.

Chcesz zobaczyć, jak wyglądał Ogień Niepodległości w innych częściach Polski? Kilknij tutaj i obejrzyj naszą relację!

Fot. 59 Łódzka Drużyna Harcerek „Rodzina” im. Barbary Marty Nazdrowiczówny oraz Urząd Miasta Łodzi (Ogień Niepodległości)