Do akcji Łańcuch Bohaterów nadesłano wykonanie piosenki „Biegną tysiące druhów do Poznania” pochodzącej z czasów Powstania Wielkopolskiego. Piosenka znalazła się na płycie „Powstańcze śpiewy Poznańczyków ze śpiewnika prababki Andźki”.

Piosenkę nadesłał pan Jacek Kowalski, który tak pisze o jej autorze:

Roman Wilkanowicz – rodem z Kongresówki, był poznańskim poetą, satyrykiem i dziennikarzem. Podczas pierwszej wojny zdezerterował z armii pruskiej i został jednym z głównych organizatorów oddziałów powstańczych. W początku grudnia 1918 roku opublikował w Poznaniu tomik „Pieśni żołnierskich”, z których pochodzi ta piosenka, napisana na nutę znanej pieśni „Walecznych tysiąc opuszcza Warszawę”. Ten wiersz niemieckiego romantyka Juliusa Mosena (1803-1807) o sławnym 4 pułku piechoty Królestwa Kongresowego („Die letzten Zehn vom vierten Regiment”), wsławionym nieugiętą postawą w powstaniu listopadowym, ułożony został do starej, tradycyjnej melodii niemieckiej, z nią też spopularyzował się w Polsce dzięki tłumaczeniu Jana Nepomucena Kamińskiego (1777-1855). Na kanwie tej pieśni tworzono też w XIX i XX weku wiele innych utworów patriotycznych.

Kliknij tutaj, aby posłuchać piosenki „Biegną tysiące druhów do Poznania”.

Szukasz pomysłów na pracę z drużyną w Roku Niepodległej? Wejdź w zakładkę Inspiracje i sprawdź pomysły na zbiórki, niepodległościowe wędrówki i gawędy!