Drogie Drużyny Niepodległe in spe! Już jutro kolejne z najważniejszych świąt wolnej Rzeczypospolitej – 15 sierpnia. To także czas zadania #2 na miano Drużyny Niepodległej. Sprawdźcie, co trzeba zrobić!
„Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości,
nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
ani nie ma prawa do przyszłości”
/Józef Piłsudski/
123 lata niewoli, 123 lata pomnożone przez 365 dni… w tym czasie okresy walki zbrojnej i pracy u podstaw, działania społeczne i kultura, trwanie tu i teraz, a także emigracja. Wszystko z jedną myślą – do wolnej Polski.
Wiele osób, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości w roku 1918, także ci, którzy w roku 1920 bronili odzyskanej wolności, pozostaje dziś anonimowych.
Nie zawsze też w miejscach, które odwiedzamy, potrafimy dostrzec znaki przeszłości. Pamiętamy o przywódcach powstań narodowych, wybitnych naukowcach, o Józefie Maksymilianie Ossolińskim, założycielu słynnej Biblioteki czy twórcach, którzy przypominają się dzięki swoim dziełom, ale przecież tych cichych żołnierzy i współtwórców niepodległości było o wiele więcej.

Irena Koprowska, ok. 1920 r. [Fotografia ze zbiorów rodzinnych Hanny Turkowskiej]

Adam Chłopik z córką Ireną, 1922 r. [Fotografia ze zbiorów rodzinnych Hanny Turkowskiej]
Zaglądaliście do swoich rodzinnych albumów? Być może są w nich zdjęcia i historie nieodkryte, dzięki którym łatwiej będzie Wam zrozumieć dochodzenie do Niepodległej. Nie wszyscy nasi przodkowie musieli walczyć z bronią w ręku. Taką walką mogły być praca, kultura, wychowywanie dzieci. Wszystkim tym, którzy różnymi sposobami walczyli o polskość, należy się nasza pamięć.
Druhno Drużynowa, Druhu Drużynowy!
- Wykorzystajcie otrzymane materiały zgodnie z własnymi potrzebami. Zachęcamy, aby przed świętem 15 sierpnia wysłać zdjęcia/pocztówki do osób (mogą to być także członkowie rodzin) lub instytucji, którzy naszym zdaniem przyczyniają się do dbania o pamięć o współtwórcach niepodległości.
- Nasza lista miejsc wartych zobaczenia (zobacz zakładkę Wędrówki) może być inspiracją do obozowego wędrowania. A jeśli odkryjcie miejsce warte odwiedzenia, to koniecznie podzielcie się tą wiedzą, przesyłając informacje na adres [email protected] .
- Przygotowując się do nowego roku harcerskiego, wybierzcie z rodzinnych albumów członków drużyny JEDNO zdjęcie związane z okresem walk o niepodległość (nie musi to być czy zbrojny – nauka, kultura czy rodzina także były miejscem walki o wolną Polskę na przestrzeni 123 lat). Opiszcie w ciekawej formie jego historię – kiedy powstało, w jakich okolicznościach, kto na nim się znajduje, jakiego wydarzenia dotyczy, jakie były losy osób na nim się znajdujących
Meldunek z wykonania zadania nr 2 należy przesłać należy przesłać na adres [email protected] (zuchenki i druhny) albo poprzez specjalny formularz (zuchy i druhowie) do 11 listopada 2018 r., do godz. 23:59. Do dzieła!