Niech w najbliższych dniach wypełnia nas wdzięczność za to, co mamy dziś, a czego nie mieli nasi przodkowie: za wolność, suwerenność, za to, że bez żadnych problemów mogę spotykać się z przyjaciółmi, wypowiadać swoje zdanie, mówić w języku polskim, uczyć się, pracować, wyjeżdżać na wakacje za granicę…
 
Radosne świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości niech Wam umili wykonanie trzeciego, ostatniego zadania związanego ze zdobywaniem miana „Drużyny Niepodległej”. Szczegóły znajdziecie poniżej.
 
Pamiętajcie o wrzucaniu relacji na FB i o hasztagach#Niepodlegla , #NiepodleglaZhr , #SkryNiepodleglosci , #PlomienNiepodleglosci, #DruzynaNiepodleglej .
Cała brać harcerska jest ciekawa, jak wyglądało Wasze świętowanie! Wrzućcie relację z wykonywania trzeciego zadania na Facebooka!

#3 zadanie na miano Drużyny Niepodległej

„W zbożnej pracy, w ducha trudzie.
Rzucim światu wieść o cudzie.
Raz, dwa, trzy!
Zabrzmi nasza pieśń radości.
O złocistym dniu wolności. Raz, dwa, trzy!”

Pieśń „Idą skauci”
Druhno Drużynowa, Druhu Drużynowy!
Za nami rok przygotowań do wielkiego i radosnego świętowania 100-lecia odzyskania Niepodległości, odkrywania historii: tej wielkiej – naszego kraju – i tej małej – naszych rodzin. Zdobywanie miana Drużyny Niepodległej zakończycie aktywnym uczestnictwem 10–11 listopada 2018 r. w obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w swojej lub w pobliskiej miejscowości.
Przez aktywne uczestnictwo rozumiemy współorganizowanie z lokalną społecznością albo zorganizowanie dla lokalnej społeczności jakiegoś elementu uroczystości Święta Niepodległości (może to być gra terenowa, śpiewanie pieśni patriotycznych, festyn dla rodzin lub harcerskie stoisko na takim festynie, a może rozpalenie Ognia Niepodległości). Niech to będzie służba – działanie, którym podzielicie się w swoim środowisku.
Świętując rocznicę odzyskania niepodległości, trzeba pamiętać, że nasza Ojczyzna przeszła długą drogę, by być prawdziwie wolną. I ta wolność nie została nam dana raz na zawsze. Na zakończenie programów Skry Niepodległości i Płomień Niepodległości proponujemy Wam akcję „Złóż życzenia Niepodległej”.
Nagrajcie trzydziestosekundowy film, w którym złożycie życzenia Polsce Niepodległej. Niech będą one spontaniczne, z serca płynące i angażujące nie tylko harcerki, harcerzy, lecz także lokalne społeczeństwo, z którym wspólnie będziecie świętować.
Nagranie z kamery lub telefonu komórkowego załączcie do poniższego formularza będącego meldunkiem z wykonania zadania. Pamiętajcie, że film powinien być nagrany w poziomie i trwać nie dłużej niż 30 sekund. Do uzupełniania formularza i dodania pliku potrzebne jest zalogowanie się na platformie Google.
Rok temu po całej Polsce o tej godzinie paliły się watry i sypały skry. Niechaj teraz płyną życzenia dla Polski wolnej, nieskończenie Niepodległej…
Meldunek z wykonania zadania – relację z pełnionej służby wraz ze zdjęciami i plik z krótkim filmem z życzeniami dla Niepodległej – należy złożyć do 30 listopada 2018 r., do godz. 23:59, wypełniając formularz dla zuchenek i druhen lub formularz dla druhów.
Czuwaj!
hm. Małgorzata Siergiej
hm. Anna Dudzik
phm. Marcin Pluta