Okrągła rocznica odzyskania Niepodległości to doskonała okazja, by poznać historię własnej, tzw. Małej Ojczyzny. 100 lat temu już stosunkowo szeroko rozpowszechniona była fotografia, uwieczniono więc wiele momentów istotnych dla tamtego okresu.

Dla każdego z zastępów należy przygotować kilka (np. pięć) fotografii z okresu 1914-1920 o różnym poziomie trudności. Na fotografiach o najniższym poziomie trudności powinny widnieć charakterystyczne miejsca lub sytuacje.

Przemarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej przez Kielce [1914 r.]

Im wyższy poziom, tym trudniejsze wydarzenia i miejsca do rozpoznania. „Trudniejsze” to znaczy nawet wręcz nieistniejące jak np. sobór na placu Saskim w Warszawie. Mogą to być też fotografie podchwytliwe – gdy przeprowadzałem tę grę w swojej drużynie, znalazłem na przykład zdjęcie Pomnika Lotnika w Warszawie, który wygląda tak samo, jak przed 1939 rokiem, ale stał wówczas w zupełnie innym miejscu.

Na czym polega gra?

Zadanie dla zastępów brzmi: W ciągu dwóch tygodni od chwili uzyskania kopert ze zdjęciami, postarajcie się odtworzyć kadry otrzymanych fotografii, umieszczając jednocześnie w tych kadrach cały zastęp.

Oceniamy zarówno odnalezienie właściwego miejsca i odtworzenie kadru, jak również ilość członków zastępu na zdjęciu. Rzecz jasna można różnicować też poziom trudności każdej z fotografii. Dodatkowo można zachować kilka punktów, by ocenić nietypową formę prezentacji zdjęć zastępów – jeden z zastępów w mojej drużynie zamieścił na przykład prezentację na YouTubie.

Powstańcy śląscy [1921 r.]

Cele, jakie możemy osiągnąć taką grą:

  • przełamanie sztampy gier terenowych,
  • rozwijanie spostrzegawczości,
  • ciekawa zbiórka podczas gorszej pogody,
  • większa swoboda dla zastępu, by się zebrać niezależnie od innych obowiązków,
  • rozbudzenie ciekawości historycznej,
  • rozbudzenie lokalnego patriotyzmu.

Co trzeba przygotować:

  • kilka fotografii dla każdego zastępu (oczywiście musimy sami ustalić, gdzie zostały wykonane znalezione przez nas zdjęcia),
  • zasady i limit czasowy.

Jeśli spodobał Wam się ten pomysł i przeprowadzicie taką grę w swoim mieście, nie zapomnijcie dać o tym znać na Facebooku! Pamiętajcie o hasztagach #PlomienNiepodleglosci i #SkryNiepodleglosci, dzięki którym dotrzemy do Waszej relacji z gry! Więcej pomysłów znajdziecie w zakładce Inspiracje.

Autorem tekstu jest hm. Dyzma Zawadzki, były drużynowy 16 WDH „Grunwald”.