28 listopada 1918 roku, dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, polskie kobiety otrzymały prawa wyborcze!

Tymczasem 7 października  2018 r.,1148 osób uczestniczyło w obchodach Dnia Polskiej Harcerki. Tradycyjnie rozpoczęto Mszą świętą w katedrze praskiej, po której zuchenki i harcerki wyruszyły na gry w swoich referatach. Miały one okazję przyjrzeć się bliżej życiorysom Kobiet Niepodległości, które były motywem przewodnim gry. Instruktorki odbyły ciekawe spotkanie z panią Eweliną Chełstowską, która opowiedziała o projekcie „Być Kobietą Urzekającą”. Wszystkie zmagania zuchenek, harcerek i wędrowniczek zakończył apel na placu Piłsudskiego, zwieńczony uroczystym polonezem dla uczczenia 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości!

Prawa wyborcze kobiet to nie jedyne przełomowe osiągnięcie społeczno-polityczne odradzającego się po 123 latach kraju. Czego w 1918 roku mogła nam pozazdrościć zachodnia, rozwinięta i demokratyczna Europa? A które z osiągnięć tamtego czasu zawdzięczamy budowniczym II Rzeczypospolitej do dziś? O tym opowiada Przewodniczący ZHR hm. Grzegorz Nowik w jednym z odcinków „Drogi do Niepodległej”:

Szukasz pomysłów na pracę z drużyną w Roku Niepodległej? Wejdź w zakładkę Inspiracje i sprawdź pomysły na zbiórki, niepodległościowe wędrówki i gawędy!