W niedzielę 20 maja 2018 r. kadry hufców Małopolskiej Chorągwi Harcerek ZHR wyruszyły w wędrówkę niepodległościowym szlakiem. Co łączy Legiony, klasztor cystersów i kilkusetletnią lipę? O tym opowiedział Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.

Harcerki rozpoczęły wycieczkę od wizyty w urokliwym kościółku w Wiśniowej. Po mszy ruszyły górskim szlakiem Beskidu Wyspowego na szczyt Ciecień, a po kilku godzinach dotarły do Szczyrzyca, gdzie – oprowadzane przez miejscowego zakonnika – zwiedziły klasztor cystersów.

Następnym i głównym celem wycieczki była Pierwsza Oficerska Szkoła Strzelecka w Stróży, której założycielem i wykładowcą był Józef Piłsudski. O historii tego miejsca opowiedział harcerkom Maciej Kwaśniewski, autor wydanej przez IPN broszury edukacyjnej „Pierwsza szkoła oficerska w Stróży lipiec-sierpień 1913. Szkoła niepodległej Polski” [do pobrania w formacie PDF].

Pożegnanie przed powrotem do domu odbyło się pod kilkusetletnią lipą, pod którą szkolili się przyszli oficerowie Legionów Polskich.

Nadchodzące wakacje oraz stulecie odrodzenia wolnej Rzeczpospolitej to dwa znakomite powody, by pójść w ślady harcerek z ZHR i poznawać ojczystą historię na szlakach niepodległości. Zachęcamy zwłaszcza młodzież i w razie potrzeby służymy inspiracją.

Oryginał wpisu Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dostępny tutaj.