Wraz z Wielkopolską Chorągwią Harcerek „Jutrzenka” wędrujemy po Wielkopolsce szlakiem cech wielkich Polaków! Sprawdziliśmy już, co oznacza dla Wielkopolan pracowitość, ambicja, kreatywność i zaradność. A jak możemy nauczyć się od nich solidności?

– Patriotyzm, ambicja, kreatywność, zaradność, gospodarność, solidność, dbałość o tradycję i więzi rodzinne – to część naszej obrzędowości. Na swojej harcerskiej drodze staramy się rozwijać te cechy, gdyż chcemy, by po nich nas, czyli Wielkopolanki, można było rozpoznać – tłumaczy phm. Małgorzata Popadiuk, wicekomendantka Wielkopolskiej Chorągwi Harcerek „Jutrzenka”. Wędrowaliśmy już po Wielkopolsce szlakiem pracowitości, ambicji, kreatywności, zaradności i gospodarnościA jak przejawiała się solidność Wielkopolan?

SOLIDNOŚĆ:

Hipolit Cegielski

• Hipolit Cegielski
  • Stanisław Przybyszewski (Wągrowiec)
  • Mieczysław Paluch
  • 27 grudnia 1918 r. – 16 lutego 1919 r. – powstanie wielkopolskie
  • Powstanie Naczelnej Rady Ludowej
  • Bitwa o Ławicę

Stanisław Staszic

• Piła – dom rodzinny Stanisława Staszica, mimo pozostania Piły w dwudziestoleciu międzywojennym w granicach Niemiec, Piła pozostała ośrodkiem polskości
  • Fabryka Fortepianów i Pianin „Calisia” w Kaliszu
  • Gniezno – układ przestrzenny miasta z 1819 roku, jeden z ośrodków Powstania Wielkopolskiego

Jak skorzystać z tych podpowiedzi?

Droga druhno drużynowa! Oddajemy do Twojej dyspozycji listę inspiracji uporządkowanych według jutrzenkowych cech. Inspiracjami są osoby, wydarzenia, miejsca związane z wielkopolską walką o niepodległość od upadku I Rzeczypospolitej, aż do pamiętnego roku 1918. Może to pomysł na biwak? A może na gawędę? Może o czymś nie wiedziałaś, a chciałabyś zgłębić tę tajemnicę wraz z drużyną? Realizując program “Skry Niepodległości” poszukuj, badaj, poznawaj – czy to z naszymi inspiracjami, czy dodając swoje. Do dzieła!

Wędrówka, ognisko czy gawęda? Wejdź w zakładkę Inspiracje i szukaj kolejnych podpowiedzi na realizowanie programu „Skry Niepodległości”!