2018 rok obfituje w okrągłe jubileusze. Czy wiedzieliście, że świętujemy w tym roku nie tylko 100-lecie odzyskania Niepodległości, ale także 100-lecie Marynarki Wojennej RP oraz oficjalnych stosunków polsko-amerykańskich?

W czerwcu III Szczep Harcerski „Słowianie” im. Zawiszy Czarnego wziął udział w uroczystym apelu z okazji 100-lecia Marynarki Wojennej oraz 53 lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

2018 rok to także 100-lecie oficjalnych stosunków polsko-amerykańskich. Przyjaźń między Polakami a Amerykanami zawiązała się już wcześniej – dość wspomnieć udział Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

W. Kossak, J. Styka – Kościuszko na koniu

Ale to 8 stycznia 1918 roku w trakcie orędzia do Kongresu, prezydent USA Woodrow Wilson przedstawił postulat utworzenia państwa polskiego z dostępem do morza, jako jeden z warunków utrzymania światowego ładu po zakończeniu I wojny światowej.

Jaki jeszcze okrągły, 100-letni jubileusz obchodzimy w tym roku? Spróbuj dowiedzieć się tego wraz ze swoim zastępem lud drużyną! Więcej pomysłów na harcerską pracę w Roku Niepodległej znajdziesz w zakładce Inspiracje!