Był jedną z najbarwniejszych postaci epoki Młodej Polski i najlepiej wyglądał w staropolskim kontuszu, przepasany wzorzystym słuckim pasem, oparty o kolumienki malowniczego dworku, witający gości złotoustymi oracjami, a potem śpiewający wraz z nimi przy biesiadnym, zastawionym kielichami stole przepyszne „kurdesze”.
O kim mowa? Tak postać Włodzimierza Tetmajera opisał – mówi się, że bardzo trafnie – Józef Dużyk w artykule „Bronowickie Boże Narodzenie Włodzimierza Tetmajera” zamieszczonym w kwartalniku „Kraków”.

S. Wyspiański – portret Włodzimierza Tetmajera
Postać tę przybliża również Wojciech Hausner w swoim artykule „Włodzimierz Przerwa-Tetmajer – w Wiedniu o Niepodległości” [kliknij, aby przeczytać artykuł]:
Jego zaangażowaniu narodowemu i politycznemu zawdzięczać należy, że do „Tetmajerówki”, i do Bronowic, przyjeżdżali m.in. Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Charles de Gaulle, Ferdynand Foch i Józef Haller. Z kolei najwybitniejszych polskich artystów ściągał Tetmajer, pisarz i malarz. Pozostawił po sobie wiele płócien oddających barwy życia podkrakowskiej wsi (m.in. „Święcone”, „Procesja w Bronowicach”, „Wesele”), ilustracje do książek K. Tetmajera, L.Rydla, Sewera, serie pocztówek.
Szukasz pomysłów na pracę z drużyną w Roku Niepodległej? Wejdź w zakładkę Inspiracje i sprawdź pomysły na wędrówki, niepodległościowe ogniska i gawędy!
*Ilustracją tekstu jest obraz Włodzimierza Tetmajera „Dorobek”.