Byliśmy już w okolicach Lublina, Białegostoku, Olsztyna i Gdańska. Teraz czas na wędrówkę szlakiem Niepodległej po województwie podkarpackim! A tam czekają na nas ślady m.in. Marii Konopnickiej!

W zakładce Inspiracje publikujemy opisy szlaków niepodległościowych w każdym z województw. Byliśmy już w warmińsko-mazurskim, lubelskim, pomorskim i podlaskim. Dziś wędrujemy po województwie podlaskim. Tradycyjnie podzieliliśmy szlak na kolejne okresy historyczne, a na dole wpisu umieściliśmy link do pliku PDF z wygodną tabelką.

Konfederacja barska

  • Grab, Czeremcha, Radoszyce – Miejsce okopów konfederatów barskich w Beskidzie Niskim (pow. Jasielski i Krośnieński).

Powstanie kościuszkowskie

Bartosz Głowacki został przedstawiony przez Jana Matejkę z czapką na armacie.

  • Tarnobrzeg – W 1904 r. odsłonięto pomnik Bartosza Głowackiego na rynku miasta. W 1898 r., czyli w 50. rocznicę zniesienia pańszczyzny, odbyła się w Tarnobrzegu wielka inscenizacja bitwy pod Racławicami, której skutkiem była decyzja ufundowania pomnika.

Epoka napoleońska i Księstwo warszawskie

  • Rzeszów – W maju i czerwcu 1809 r. zagony wojsk Księstwa warszawskiego zajmują przejściowo miasto.

Powstanie listopadowe

  • Tarnobrzeg – Przez miasto przeszły oddziały korpusu gen. Ramorino, który po klęsce Powstania złożył broń w Austrii.

Powstanie styczniowe

  • Granica zaboru austriacko-rosyjskiego – Przez granicę rosyjsko-austriacką do Powstania Styczniowego przenikali liczni ochotnicy z Galicji i przemycano broń oraz zaopatrzenie dla oddziałów powstańczych.

Odrodzenie Rzeczypospolitej 1918–1922

  • Przemyśl – W XI 1918 r. miasto zostało odbite przez Wojsko Polskie i stało się bazą wypadową dla odsieczy Lwowa. Walki polsko-ukraińskie toczą się na południe od Przemyśla, w rejonie Niżankowicz, Chyrowa i Ustrzyk Dolnych.

Kultura i nauka Niepodległej

  • Żarnowiec – W Żarnowcu znajduje się muzeum Marii Konopnickiej, pisarki i poetki, m.in. autorski Roty oraz Już Lipa roztula

Maria Konopnicka

 

Podkarpackie Inspiracje – Wędrówki po Niepodległej #16 – Kliknij i pobierz powyższy wpis w formie wygodnej tabelki!

Szukasz pomysłu na obozowe zwiady? Wejdź w zakładkę Inspiracje, gdzie codziennie pojawiają się nowe pomysły na niepodległościowe szlaki i wybierz swoją trasę!