Motywem przewodnim akcji Przelej krew dla Niepodległej było zawołanie: „Czas by krwiodawstwo weszło nam w krew!”. Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – udało się osiągnąć zamierzony cel!

Przypomnijmy – akcja Przelej krew dla Niepodległej to pomysł małopolskich harcerzy na popularyzowanie krwiodawstwa wśród społeczeństwa: – W szczególności chcemy zachęcić do oddawania krwi harcerki, harcerzy oraz ich rodziny i przyjaciół. Czas na to, aby krwiodawstwo weszło nam wszystkim w krew! – tak zachęcał do czynnego wzięcia udziału w akcji jej koordynator, phm. Paweł Pyzik. Początkowo celem organizatorów akcji było zebranie 100 litrów krwi na 100-lecie. Odzew na apel przekroczył jednak ich najśmielsze oczekiwania.

100 litrów to za mało

Pierwotny cel akcji, czyli 100 litrów na 100-lecie, udało się osiągnąć już 15 sierpnia, czyli na długo przed wyznaczonym na 11 listopada końcem akcji – o czym pisaliśmy tutaj. Zdecydowano o kontynuowaniu zbiórki, mimo osiągnięcia celu. Ostatecznie w całej Polsce zebrano łącznie:

Młoda krew

111 – tyle osób do 20 roku życia wzięło udział w akcji. To prawie jedna trzecia wszystkich uczestników, a jednocześnie najmocniej reprezentowana grupa wiekowa, co cieszy w sposób szczególny!

 

Najwięcej krwi popłynęło w Krakowie

Zebrano także statystyki dotyczące poszczególnych rejonów kraju. Rywalizację pomiędzy województwami zdecydowanie wygrało województwo małopolskie, czyli matecznik akcji, gdzie zebrano 158 litrów krwi. Drugie miejsce zajęło województwo mazowieckie z 64 litrami, a trzecie województwo wielkopolskie z okrągłą liczbą 50 litrów.

Chcesz zobaczyć, jak inni obchodzili 100-tną rocznicę odzyskania Niepodległości? Wejdź w zakładkę Wydarzenia i zobacz relacje z różnych inicjatyw w całej Polsce!