Przenosimy się w naszych wędrówkach na południowo-zachodnie rubieże Rzeczypospolitej. 18-sta wędrówka szlakiem Niepodległej przebiega przez województwo dolnośląskie, gdzie natrafimy m.in. na ślady Aleksandra Fredry, Wojciecha Korfantego i „Popiołów” Stefana Żeromskiego.
W zakładce Inspiracje publikujemy opisy szlaków niepodległościowych w każdym z województw. Wędrowaliśmy już przez:
Dziś wędrujemy po województwie dolnośląskim. Tradycyjnie podzieliliśmy szlak na kolejne okresy historyczne, a na dole wpisu umieściliśmy link do pliku PDF z wygodną tabelką.
Powstanie Kościuszkowskie
- Wrocław – znajduje się tu Panorama Racławicka, czyli muzeum, w którym można oglądać słynny obraz Bitwa pod Racławicami pędzla zespołu malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.
Epoka napoleońska i Księstwo warszawskie
- Szczawno Zdrój – W V 1807 r. wracający z Włoch do Polski (szlakiem żółto-niebiesko-żółtym) Pułk Ułanów Legionów Polskich (Legii Polsko-Włoskiej), stacza bitwę z Prusakami między Strugą i Szczawienkiem. Na Czerwonym Wzgórzu k. Szczawna Zdrój znajduje się pomnik, a na cmentarzu w Szczawnie grób Jana Benedykta Łączyńskiego. Bitwa ta została upamiętniona w 42. rozdziale „Popiołów”.
- Wrocław – Na rynku we Wrocławiu stoi pomnik Aleksandra Fredry, oficera ułanów wojsk Księstwa Warszawskiego.
Powstanie styczniowe
- Kłodzko – W twierdzy kłodzkiej więzieni byli powstańcy styczniowi, którzy aresztowani byli przy przekraczaniu granicy z Prus do Królestwa Polskiego.
Przed I wojną światową
- Wrocław – Na uniwersytecie we Wrocławiu studiuje Wojciech Korfanty.
Odrodzenie Rzeczypospolitej 1918–1922
- Wałbrzych – W Wałbrzychu znajduje się grób Konstantego Skirmunta – polityka i dyplomaty, od 1914 r. członka Centralnego Komitetu Obywatelskiego Królestwa Polskiego, od 1916 r. członka Polskiego Towarzystwa Pomocy Ofiarom Wojny w Rosji, w l. 1917–1919 członka KNP w Paryżu, członka delegacji na konferencję pokojową w Paryżu, w l. 1921–1922 ministra Spraw Zagranicznych, w l. 1922–1934 posła i ambasadora w Londynie.
Kultura i nauka Niepodległej
- Jaworzyna Śląska – W Jaworzynie Śląskiej mieści się Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa.
- Karpacz – W Karpaczu znajduje się Muzeum Sportu i Turystyki.
- Wrocław – We Wrocławiu mieści się Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Muzeum Militariów, w którym znajdują się zbiory z XVIII-XX w. oraz Izba Tradycji Wojsk Inżynieryjnych.
Dolnośląskie Inspiracje – Wędrówki po Niepodległej #18 – Kliknij i pobierz powyższy wpis w formie wygodnej tabelki!
Szukasz pomysłu na obozowe zwiady? Wejdź w zakładkę Inspiracje, gdzie codziennie pojawiają się nowe pomysły na niepodległościowe szlaki i wybierz swoją trasę!