W naszych niepodległościowych wędrówkach, dotarliśmy na północno-zachodnie krańce Rzeczypospolitej. W województwie zachodniopomorskim odnajdziemy ślady zarówno epoki napoleońskiej, jak i powstania listopadowego oraz odradzania się Niepodległej po 1918 roku.
W zakładce Inspiracje publikujemy opisy szlaków niepodległościowych w każdym z województw. Wędrowaliśmy już przez:
- warmińsko-mazurskie,
- lubelskie,
- pomorskie,
- podlaskie,
- podkarpackie,
- dolnośląskie,
- kujawsko-pomorskie,
- łódzkie,
- śląskie,
- opolskie,
- mazowieckie,
- lubuskie,
- świętokrzyskie,
- małopolskie.
Dziś wędrujemy po województwie zachodniopomorskim. Tradycyjnie podzieliliśmy szlak na kolejne okresy historyczne, a na dole wpisu umieściliśmy link do pliku PDF z wygodną tabelką.
Epoka Napoleońska i Księstwo Warszawskie
- Piła – Wałcz – Wieleń – Szczecinek – kampania pomorska Wojska Polskiego w 1807 roku: grupa płk. Garczyńskiego działa w rejonie: Piła – Wałcz – Wieleń – Szczecinek.
- Szczecin – Stargard – Szczecinek – Chojnice – trasa przemarszu Legii Północnej z Niemiec do Gdańska w latach 1806–1808, przeformowanych w 5. i 6. Pułk Piechoty.
- Słupsk – kampania pomorska Wojska Polskiego w 1807 roku, grupa płk. Sokolnickiego działa w rejonie Słupska.
Powstanie listopadowe
- Brodnica – 5 października 1831 r. granicę pruską pod Brodnicą przekracza Armia Polska, a wraz z nią członkowie Sejmu i Rządu, aby nie kapitulować przed carem. Rozbrojeni, wędrują przez Pomorze Zachodnie oraz Niemcy na emigrację we Francji.
Odrodzenie Rzeczypospolitej 1918-1922
- Gryfice – muzeum Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Takie koleje były powszechnym środkiem transportu na obszarze II RP.
- Rzeka Noteć – najdalszy północny zasięg Powstania Wielkopolskiego sięgał linii rzeki Noteć.
Zachodniopomorskie Inspiracje – Wędrówki po Niepodległej #32 – Kliknij i pobierz powyższy wpis w formie wygodnej tabelki!
Szukasz pomysłu na obozowe zwiady? Wejdź w zakładkę Inspiracje, gdzie znajdziesz pomysły nie tylko na wędrówki niepodległościowym szlakiem, ale także scenariusze ognisk i szkice gawęd!